SIKÇA SORULAN SORULAR ?

Koşu ve Fonksiyonel Antrenman Grubu

SIKÇA SORULAN SORULAR ?

1) “Redfoxes-born to run” koşu grubu ne zaman kuruldu?

Ekibimiz, 15 Nisan 2018 yılında “Run-for-life” adı altında koşu grubu olarak aktivitelerine başlamış ve bu isimle iki yıl boyunca faaliyetlerine devam etmiştir. Kitlemiz ve hedeflerimiz büyümeye başlayınca, Ocak 2020’de “Redfoxes – Born to run” olan yeni ismimiz – sloganımızla ve yeni başarılarımızla devam etmeye karar verdik. Koşu grubumuzun büyümesiyle birlikte daha geniş bir topluluğa hitap etmek ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için Mayıs 2020 tarihinde “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” nü hayata geçirdik. “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” çatısında, Redfoxes atletizm takımı olarak kulüp faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

2) “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” nün kuruluş amacı nedir?

Koşmayı seven ve amatörce bu spora gönül veren kişilere profesyonel hocalar eşliğinde koşuyu öğretmek, bireylere doğru koşu tekniklerini göstererek, ekonomik ve sağlıklı bir şekilde koşmalarını sağlamak,
belirli bir seviyeye geldikten sonra, çeşitli yarış ve maraton organizasyonlarına katılmalarına destek vermek, bireysel performanslarını geliştirmek ve koşuyu yaşamın bir parçası olarak hayata geçirmek başlıca amaçlarımızdır.

3) “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” nasıl kuruldu?

Daha geniş bir kitleye hitap edebilmek ve amatör seviyeye ilerleyebilmek adına profesyonel ve kıdemli antrenörlerimiz eşliğinde; ana sponsorumuz, kurucu üyemiz Ümit BUDAK (Cargom Express)’ın katkılarıyla, kulübümüzün başarılı koşucularından ve kurucu üyelerinden olan Prof. Dr. Nefise Çağla TARHAN başkanlığında ve koşuya gönül veren kurucu üyelerimizin özverili çalışmalarıyla kuruldu.

4) İsim olarak neden “Redfoxes”?

“Kırmızı Tilki” anlamına gelmektedir. Dünyanın en hızlı koşan ve en asil hayvanlarından birisi olan “Kızıl tilki” 50 km/s hızda koşabilir ve nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar arasındadır. Bizim de hedeflerimiz arasında hızlı, sağlıklı koşmak ve doğadaki canlılara sahip çıkmak olduğu için, kulübümüzün kurucu üyelerinden Diş Hekimi Seda YILDIRIM’ın isim fikriyle adımız “Redfoxes” sloganımız da “Born to run” olarak netleşmiştir.

5) “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” projeleri ve hedefleri nelerdir?

İlk hedefimiz sporcularımızın sağlıklı bir şekilde aktivite yapmaları ve Ankara’da spor kültürünü yaygınlaştırmaktır. Dünyada son yıllarda yaygınlaşan ve popüler olan koşu branşına öncülük etmek, yeni gelen bireyleri spora alıştırıp devamlılıklarını sağlamak, iki yıldır bizimle olan iyi seviye koşucularımızın ise madalya almalarını planlamak ve desteklemektir.

6) “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” ne katılma koşulları nelerdir?

Öncelikle en önemlisi koşuyu, doğayı sevmek ve istemek.

Antrenmanlarımız en az haftanın iki günü, üç farklı seviyede gruplarla devam etmektedir. Koşuya yeni başlayanlar için yürü-koş grubu, orta seviyede koşucular için “6:00 pace” ekibi, daha ileri seviye uzun mesafe ve maraton koşucuları için ise “4:00- 5:00 pace” gruplarımız mevcuttur. Bazı günler isteyen herkesin bizim çalışmalarımıza katılabilmelerini sağlamak ve koşuyu herkese tanıtmak amacıyla halk günlerimiz olacaktır. Sporcularımızdan beklediklerimiz, antrenmanlara düzenli olarak katılım sağlayarak kendilerini geliştirmeye olanak vermeleri ve sağlıklı bir şekilde antrenmanlarını yapmaları, aynı zamanda isteyen sporcularımız için de sosyal sorumluluk projelerinde, bizimle beraber yer almalarıdır.

7) “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü” nü neden tercih etmeli?

Kulübümüz; kurucu üyesi ve takım kaptanımız Dünya 3. sü Milli Atlet Buğra Han KOCABEYOĞLU ve Balkan şampiyonu eski Milli Atlet Ender SANCAKTAR başta olmak üzere uzman antrenörler ile eğitim vermektedir. Aynı zamanda grubumuzu temsil eden koşucularımız; farklı meslek alanlarında kendilerini ispat etmiş bireylerin aynı ortamda ortak bir amaç ve hedef için bir araya gelmeleridir. Bu ekip, hem koşmayı doğru bir şekilde öğrenmekte, hem de birlikte eğlenceli antrenmanlar ve organizasyonlar yapmakta, ekip ruhu ile yarışmalara katılmaktadır.

8) “Yaşam için Koşu ve Doğa Spor Kulübü”, sporcularına ne gibi imkanlar sağlanmaktadır?

İlk ve en önemli imkanımız, daha önce de belirttiğimiz gibi uzman antrenörler eşliğinde çalışmalar yapmak ve doğru koşu tekniğini öğrenmektir. Atletizm haricinde ekibimizdeki sporcuların, kulübümüz tarafından düzenlenen yoga, zumba, pilates, spinning, kickbox ve HIIT gibi fonksiyonel antrenman derslerine katılma imkanları vardır. Ayrıca sporcularımızın, kulübümüz adına yapılacak organizasyon ve yarışmalara indirimli veya ücretsiz olarak katılabilmeleri sağlanacaktır.

9) “Redfoxes” atletizm takımı çalışmalarını nerede ve ne zaman sürdürmektedir?

Ankara’nın merkezinde yer alan Ali Naili Moran Atletizm tesisi, spor kulübünün resmi çalışma sahasıdır. Bunun dışında, yarış takviminde yer alan katılacağımız yarışlara göre Ankara’nın çeşitli yerlerinde (Anıttepe Atletizm pisti, Eymir Gölü çevresi, Eymir ve ODTÜ Ormanları, Dikmen Vadisi, Mogan Parkı gibi) yol koşuları, patika ve doğa koşuları ile antrenmanlar yapılmaktadır. Haftanın iki günü (Çarşamba ve Pazar günleri) devamlılık gösteren antrenmanlarımız olmaktadır. Ayrıca, duyurulan zamanlarda bunlara ek olarak koşu veya fonksiyonel antrenmanlar yapılmaktadır.

red foxes facebook